Muzikoterapie

Muzikoterapie využívá harmonizujících a léčebných účinků hudby a cíleného zvuku, působí na buněčné úrovni a je jednou z nejhlubších cest do nitra člověka.

Aktivní muzikoterapie: všichni zúčastnění jsou aktéry a podílí se na tvorbě hudby.

Pasivní muzikoterapie: terapeut působí prostřednictvím hudby a cíleného zvuku na klienta/y.

Není naším cílem zde prezentovat obsáhlé teorie muzikoterapie, protože o ní již bylo napsáno mnoho a užitek přináší až samotné praktikování, nikoliv pouze studium teorie. Teoretické vědomosti nám nejsou ničím, pokud je neumíme využít v praxi.

V naší praxi z hlediska terapeutického působení upřednostňujeme hudební nástroje v přirozeném ladění, tj. nástroje etnické a tradiční pocházející z různých kultur.

 

V aktivní i pasivní variantě používáme:

  • šamanské bubny
  • africké bubny djembe, píšťaly-koncovky, indiánské flétny, brumle, dešťovou hůl, zvonkohru Shanti, tibetské činelky ting-šá (etnické nástroje)
  • zpěv: mantry a posvátné zpěvy, energizační zpěv, intuitivní (s bubny)
  • kytaru (jako doprovodný nástroj ke zpěvu manter)

Bubny

Bubnování je nezbytné pro většinu kultur. Kultura, která nemá buben, se považuje za ohroženou, protože ztratila kontakt se srdečním rytmem země. Bubeník udává rytmus pro ostatní hudebníky a tanečníky a drží ten puls nebo tlukot, který nás povzbuzuje. Kultury po celém světě udržovaly svou společnost prostřednictvím bubnů pohromadě. Bubnování uzdravuje tělo. Funguje na hluboké emocionální úrovni, propojuje nás se zemí a s naší komunitou. Je to zřejmě první hudební nástroj, na který kdy lidé hráli.

(Jere Truer –  básník, hudebník, vypravěč příběhů)

Šamanský buben

Je kulatý buben vyrobený ze dvou částí: z dřevěného rámu a z kůže. Ke hraní se používá palička.

V rukou šamana má šamanský buben své posvátné poslání, jeho prostřednictvím se šaman dostává do transu a na cestu do jiných realit, kde získává potřebné informace (princip šamanského léčení).

V rukou muzikoterapeuta je šamanský buben zdrojem léčivých vibrací, které působí na všechny úrovně člověka a monotónní rytmus synchronizuje činnost mozkových hemisfér, čímž navozuje stav rovnováhy.

Jako mocný terapeutický prostředek vnímáme použití šamanského bubnu v kombinaci s intuitivním zpěvem. Mnoho lidí si touto cestou má možnost uvolnit bloky typu „neumím zpívat“ nebo tzv. stažené hrdlo.

Africký buben Djembe

Je charakteristickým hudebním nástrojem západní Afriky. Jeho tělo je vyrobeno z kmene tropického stromu známého jako mahagon. Je ručně vydlabané z jednoho kusu dřeva a kvalita této ruční práce má významný vliv na jeho zvuk.

Djembe se potahuje kozí kůží a lze ji v případě poškození vyměnit. Míra vypnutí kůže má, podobně jako dřevo, vliv na zvuk bubnu.

Na djembe se hraje dlaněmi a prsty.

Zpěv

Hlas je naše vizitka, náš zvukový „podpis“.

Jeho používání má obrovský léčivý a harmonizující potenciál pro celé tělo i mysl. A to i v případě zpívání jednoduchých slabik či pouze samohlásek. Hlas je nejlepší hudební nástroj a zpěv je prostou a přirozenou cestou, jak uvolnit uvězněné emoce.

Zpěv je jedna z nejstarších forem komunikace a písně vždy byly nedílnou součástí všech tradičních kultur. Moderní doba s sebou ovšem k naší škodě přinesla v této oblasti změny – zpěv se stal jistou výsadou a specializací: zpívá pouze interpret a ostatní poslouchají. Kdežto v tradičních společnostech byla píseň určena pro každého, zpívali všichni.

Je čas osvobodit svůj hlas a začít zase zpívat. Nejlépe ve skupině, což mnohonásobně posiluje pozitivní účinky zpěvu a kde dochází k odbourání bariér a ke vzájemnému propojení a léčení.

Mantry

Mantry jsou písně, které ochraňují, uklidňují, osvobozují, zbavují strachu, uzdravují tělo i mysl.

Jsou většinou spojením hlásek nebo slov, které mají pozitivní vibrace.

Jejich terapeutický účinek spočívá v častém opakování, kdy je po jisté době utlumena aktivita racionální mysli a díky použití archaického posvátného jazyka (např. sanskrtu, latiny…), v kterém je mantra odříkávána či zpívána, se přestáváme zabývat slovy a jejich významem a dostáváme se tzv. za hodnotící mysl.

Mantry na setkáních zpíváme za doprovodu kytary a bubnů.

Energizační zpěv

Každá samohláska má svou specifickou vibraci a jejím zpěvem můžeme ovlivnit určité orgány a oblasti v těle, a to jak na fyzické, tak i mentální a energetické rovině.

Aromaterapie

Aromaterapie využívá léčebných účinků rostlinných olejů a silic. Moderní obor navazuje na dávné vědění našich předků, kteří si byli léčebného působení rostlin dobře vědomi a aromatické rostliny využívali od úsvitu věků. Aromaterapie obnovuje rovnováhu a působí na fyzické, psychické i spirituální rovině. Silice neboli esenciální oleje působí skrze čichové nervy na limbický systém v mozku – jednu z vývojově nejstarších oblastí vědomí – a mohou tak zasáhnout velmi hluboko do psychiky.

Způsoby užití:

  • masáž
  • koupel
  • inhalace
  • obklady
  • kloktání
  • rozptýlení ve vzduchu
  • přímá aplikace

Esenciální oleje je nutno ředit, většinou v rostlinných olejích.

Ve své praxi využívám především masáží, a sice certifikované Masáže dětí a kojenců v kurzech „Vůně a dotek pro matku a dítě“ a na seminářích pro ženy či pro partnerské páry. Dále mohu nabídnout přednášky s praktickými ukázkami a ráda bych dostala povědomí o aromaterapii do škol, kde by mohla podpořit soustředění, psychicky zklidnit (žáky i pedagogy) a v neposlední řadě preventivně působit proti virozám, respiračním onemocněním, chřipkám… Na základě této myšlenky jsem vytvořila zážitkový program VOŇAVÉ HÁDANKY.

Tanec

Tančíme od samého počátku. Umíme-li chodit, umíme tančit. Tanec nás vrací ke kořenům a do těla. Je to způsob, jak vyjádřit sebe sama. Cesta, na které se můžeme potkat sami se sebou a odhalit mnohá tajemství. Tancem v sobě znovu probouzíme radost a oslavujeme život.

Řeč je o tanci, který nám nikdo nepředepisuje, kdy tančíme jak umíme, jak chceme, jak se cítíme. Roztančíme se a uzdravujeme tak tělo, duši i ducha. Živé bubny umocňují prožitek přítomného okamžiku.

Zavolejte nám

Katka Pokorná 731 145 643

Tomáš Pokorný 603 426 286